Bucky Murdock RD over Bayou Scie
Poor Condition61 years old200 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.75 Mi. South Of US 171 |
| Carries | Bucky Murdock RD |
| Crosses | Bayou Scie |
| Coordinates | 31.62117, -93.64010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331374933841 |