La0191 over Bayou Scie Branch
Fair Condition44 years old1,210 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.26 Mi. North Of La 475 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Bayou Scie Branch |
| Coordinates | 31.62226, -93.64990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 433.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,210 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320141321 |