Md 32 WB over US 29
Fair Condition46 years old61,442 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 3.22 Miles North Of Is 95 |
| Carries | Md 32 WB |
| Crosses | US 29 |
| Coordinates | 39.18170, -76.87402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1127.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,442 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130101014 |