Md 32 Wbr over Middle Patuxent River
Fair Condition41 years old48,061 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.89 Mile North Of US 29 |
| Carries | Md 32 Wbr |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.18366, -76.88939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 472.1 ft (143.9 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 2072.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,061 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130114014 |