Md 32 Ebr over Middle Patuxent River
Good Condition31 years old61,442 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.89 Mile North Of US 29 |
| Carries | Md 32 Ebr |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.18336, -76.89070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 469.2 ft (143 m) |
| Max Span | 178.1 ft (54.3 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 2273.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,442 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130114013 |