Bethany Lane over Is 70
Fair Condition58 years old4,669 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.61 Mi W Of US 29 |
| Carries | Bethany Lane |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.29651, -76.85577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 756.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,669 (1994) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130052010 |