Gorman Road over Is 95
Fair Condition56 years old8,371 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.96 Mi N Of Md 216 |
| Carries | Gorman Road |
| Crosses | Is 95 |
| Coordinates | 39.13851, -76.84946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 404.9 ft (123.4 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 1999.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,371 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130074010 |