Vollmerhausen RD over Is 95 Nbr
Fair Condition56 years old2,667 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.63 Mi S Of Md 32 |
| Carries | Vollmerhausen RD |
| Crosses | Is 95 Nbr |
| Coordinates | 39.15461, -76.83745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 855.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,667 (2006) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130124010 |