Is 95 SB over Middle Patuxent River
Fair Condition56 years old186,750 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.18 Mile North Of Is 95i |
| Carries | Is 95 SB |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.14793, -76.84228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1671.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 186,750 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130056012 |