Md 175 over Pedestrian Walkway
Fair Condition51 years old44,142 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.56 Miles N Of Md 175hc |
| Carries | Md 175 |
| Crosses | Pedestrian Walkway |
| Coordinates | 39.20678, -76.81936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Area | 224.7 sq m |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,142 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130091020 |