Md 32 EB over Guilford Road
Fair Condition46 years old91,311 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.0 Mile North Of Is 95 |
| Carries | Md 32 EB |
| Crosses | Guilford Road |
| Coordinates | 39.16683, -76.83936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 361.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,311 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100000130100013 |