Is 95 SB over Little Patuxent River
Fair Condition55 years old184,862 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.46 Mile South Of Md 32 |
| Carries | Is 95 SB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.15726, -76.83343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 395.0 ft (120.4 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 3925.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 184,862 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130072012 |