Md 32 EB over Is 95 Sbr
Fair Condition56 years old15,262 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.74 Miles North Of US 1 |
| Carries | Md 32 EB |
| Crosses | Is 95 Sbr |
| Coordinates | 39.15846, -76.82891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 327.1 ft (99.7 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 2681.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,262 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130071010 |