Shaker DR over Md 32
Good Condition45 years old5,031 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.75 Mi N Of Md 732 |
| Carries | Shaker DR |
| Crosses | Md 32 |
| Coordinates | 39.17588, -76.86016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 428.1 ft (130.5 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 1918.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,031 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130102010 |