Md 32 EB over Little Patuxent River
Good Condition45 years old81,712 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.23 M S Of Shaker Drive |
| Carries | Md 32 EB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.17471, -76.85633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 443.9 ft (135.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 2692.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,712 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130106010 |