Md 32 WB over Little Patuxent River
Fair Condition45 years old81,712 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.23 M S Of Shaker Drive |
| Carries | Md 32 WB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.17524, -76.85533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 443.9 ft (135.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1786.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,712 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130105010 |