Md 299 over Sassafras River
Fair Condition94 years old1,022 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | On Cecil County Line |
| Carries | Md 299 |
| Crosses | Sassafras River |
| Coordinates | 39.37773, -75.80178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,022 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140016010 |