Md 299 over Herring Branch
Fair Condition113 years old753 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.46 M S Of Cecil Co Line |
| Carries | Md 299 |
| Crosses | Herring Branch |
| Coordinates | 39.37182, -75.80371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 64.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1913 (reconstructed 1932) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 753 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000140017010 |