HWY Hammond ST over Tr Green Line D
Fair Condition133 years old9,681 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 0.28 Mi Noth Of RTE 9 |
| Carries | HWY Hammond ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32669, -71.16550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 142.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1893 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,681 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120324TUMBTNBI |