HWY Parker ST over ST 9 Boylston ST
Fair Condition94 years old20,302 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | 2.1 Mi. East Rte. 128 |
| Carries | HWY Parker ST |
| Crosses | ST 9 Boylston ST |
| Coordinates | 42.31902, -71.19439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 384.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,302 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120532LGDOTNBI |