HWY Hammond Pd over Tr Green Line D
Fair Condition93 years old28,300 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .32 Km S Of Beacon ST |
| Carries | HWY Hammond Pd |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32889, -71.17813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 461.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,300 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120604D6DOTNBI |