HWY Herrick RD over Tr Green Line D
Fair Condition119 years old4,267 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over Green Line |
| Carries | HWY Herrick RD |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32901, -71.19344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 179.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1907 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,267 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120344TWMBTNBI |