I 90 over HWY Charles ST
Fair Condition62 years old176,121 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .1 Mi E.charles Rv S10 |
| Carries | I 90 |
| Crosses | HWY Charles ST |
| Coordinates | 42.34254, -71.25697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 350 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 176,121 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120734QMDOTNBI |