St140 Franklin ST over Water Eagle Brook
Good Condition43 years old25,474 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | 1 Mi E Of Franklin T.l. |
| Carries | St140 Franklin ST |
| Crosses | Water Eagle Brook |
| Coordinates | 42.07287, -71.34906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 140.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,474 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W460023P8DOTNBI |