HWY Ashton AVE over Water Hoosic River
Fair Condition41 years old2,350 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 450 S Of Jct W/mass AVE |
| Carries | HWY Ashton AVE |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.70309, -73.16828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 356.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,350 (2013) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N1400106TMUNNBI |