HWY Notch RD over Water Notch Brook
Fair Condition66 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | .3 Mi South Of RTE 2 |
| Carries | HWY Notch RD |
| Crosses | Water Notch Brook |
| Coordinates | 42.69526, -73.13577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 85.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2011) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N1404001DMUNNBI |