HWY Protection over Water Hoosic River
Good Condition76 years old1,681 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 500 N Of Jct W/rte 2 |
| Carries | HWY Protection |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.69966, -73.15031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 451.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,681 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N1400401FMUNNBI |