ST 2 State RD over Water Hoosic River
Fair Condition67 years old14,341 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | .1 Mi E. Of Roberts DR |
| Carries | ST 2 State RD |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.69833, -73.13778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 327.1 ft (99.7 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 2004.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,341 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N140170AJDOTNBI |