Comb US 1 & Elm S over Water Ten Mile River
Fair Condition176 years old24,560 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | Int.us1&elm |
| Carries | Comb US 1 & Elm S |
| Crosses | Water Ten Mile River |
| Coordinates | 41.98111, -71.32967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 424.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1930) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,560 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N1601596NDOTNBI |