HWY Orne St/lndy over Water Ten Mile River
Fair Condition47 years old6,786 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | Adjacent To Route 1 |
| Carries | HWY Orne St/lndy |
| Crosses | Water Ten Mile River |
| Coordinates | 41.98292, -71.32844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 114.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,786 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160163JVMUNNBI |