HWY Chestfld RD over Water Roberts Meadow Brk
Good Condition24 years old2,716 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | At Int Montague RD |
| Carries | HWY Chestfld RD |
| Crosses | Water Roberts Meadow Brk |
| Coordinates | 42.33635, -72.73630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 121.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,716 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N19033AMXMUNNBI |