HWY River ST over Water Assabet River
Fair Condition65 years old1,050 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 150 Ft. S. Of Hudson St. |
| Carries | HWY River ST |
| Crosses | Water Assabet River |
| Coordinates | 42.32328, -71.63800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 208.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,050 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N200011GTMUNNBI |