HWY Allen ST over Water Assabet River
Good Condition40 years old4,525 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | At Corner Of Hudson St. |
| Carries | HWY Allen ST |
| Crosses | Water Assabet River |
| Coordinates | 42.32951, -71.63002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 239.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,525 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N200021CVMUNNBI |