US 20 Main ST over Water Wachusett Aqueduct
Fair Condition95 years old10,825 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 0.3 Mi W Of Bartlett ST |
| Carries | US 20 Main ST |
| Crosses | Water Wachusett Aqueduct |
| Coordinates | 42.32621, -71.62524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 207.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,825 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N200171KYDOTNBI |