HWY James ST over Rr Csx
Good Condition16 years old13,910 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .5 Miles N. Of Auburn T/l |
| Carries | HWY James ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.23524, -71.84986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.6 ft (33.4 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 564.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,910 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44022235DOT634 |