HWY Heard ST over Rr Csx
Fair Condition48 years old6,893 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi S Of Stafford ST |
| Carries | HWY Heard ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.23836, -71.84341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 291.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,893 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W44023231DOT634 |