HWY Webster ST over Water Leesville Pd Otlt
Fair Condition91 years old11,567 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi N Auburn T.l. |
| Carries | HWY Webster ST |
| Crosses | Water Leesville Pd Otlt |
| Coordinates | 42.23152, -71.83424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 217.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,567 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440151DYMUNNBI |