HWY Fremont ST over Water Middle River
Fair Condition42 years old1,871 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi W Of Exeter ST |
| Carries | HWY Fremont ST |
| Crosses | Water Middle River |
| Coordinates | 42.24178, -71.82774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 368.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,871 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440111DWMUNNBI |