I 190 SB over HWY Shore DR
Fair Condition50 years old31,485 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi So Of Ararat ST |
| Carries | I 190 SB |
| Crosses | HWY Shore DR |
| Coordinates | 42.30451, -71.80796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.7 ft (38.3 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 666.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,485 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441331XRDOTNBI |