I 190 NB over ST 12 SB
Fair Condition49 years old27,107 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .5mi.nth.of I-290 |
| Carries | I 190 NB |
| Crosses | ST 12 SB |
| Coordinates | 42.29857, -71.80426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 986.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,107 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441261XJDOTNBI |