I 190 NB over HWY W Boylston DR
Fair Condition49 years old22,366 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1000 Ft W. Of Neponset ST |
| Carries | I 190 NB |
| Crosses | HWY W Boylston DR |
| Coordinates | 42.29912, -71.80466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 722.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,366 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441321XNDOTNBI |