I 190 NB On Ramp D over ST 12 SB & W Boylston DR
Fair Condition49 years old6,183 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .5 Mi S Of Ararat ST |
| Carries | I 190 NB On Ramp D |
| Crosses | ST 12 SB & W Boylston DR |
| Coordinates | 42.29888, -71.80419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.0 ft (101.5 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 822.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,183 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441271XLDOTNBI |