HWY Mckeon RD over St146 /st122a & NB On Rp
Good Condition21 years old16,902 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | @mm19.9 / Exit 20 |
| Carries | HWY Mckeon RD |
| Crosses | St146 /st122a & NB On Rp |
| Coordinates | 42.23629, -71.79345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Area | 1249.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,902 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44161ATHDOTNBI |