HWY Mckeon RD over Comb Blkstne Riv / Bkwy
Fair Condition21 years old16,902 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 M West Of St146 Mm20 |
| Carries | HWY Mckeon RD |
| Crosses | Comb Blkstne Riv / Bkwy |
| Coordinates | 42.23589, -71.79472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.6 ft (32.2 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 817.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,902 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44159ATDDOTNBI |