HWY River RD over Water M Br Westfield Riv
Good Condition72 years old129 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1.9 Mi S. Of Route 143 |
| Carries | HWY River RD |
| Crosses | Water M Br Westfield Riv |
| Coordinates | 42.39761, -72.98028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 321.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W4501309FMUNNBI |