HWY River RD over Water M Br Westfield Riv
Fair Condition69 years old129 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1.5mi S Of Int W/rte 143 |
| Carries | HWY River RD |
| Crosses | Water M Br Westfield Riv |
| Coordinates | 42.40268, -72.97921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 154.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W4501209EMUNNBI |