I 495 NB over Rr Pcrr (abandoned)
Fair Condition60 years old58,643 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | .2 Mi W Of ST 1a |
| Carries | I 495 NB |
| Crosses | Rr Pcrr (abandoned) |
| Coordinates | 42.04096, -71.34855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 464.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,643 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W460093T0DOTNBI |