St121 West ST over I 495
Fair Condition60 years old10,733 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | .7 Mi NW Of ST 1a |
| Carries | St121 West ST |
| Crosses | I 495 |
| Coordinates | 42.04391, -71.35714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1242.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,733 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W460083VLDOTNBI |