I 495 NB over ST 1 A/south ST
Fair Condition60 years old41,841 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | At ST 1a |
| Carries | I 495 NB |
| Crosses | ST 1 A/south ST |
| Coordinates | 42.04032, -71.34502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 495.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,841 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W460103RXDOTNBI |