HWY Taunton ST over I 495 SB
Fair Condition61 years old7,571 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | .8 Mi. West Of U.s.1 |
| Carries | HWY Taunton ST |
| Crosses | I 495 SB |
| Coordinates | 42.03737, -71.32028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 549 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,571 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W460113YJDOTNBI |